Choď na obsah Choď na menu
 


Rok 2012 – mýtus či realita?

19. 10. 2008
Mnohí autori píšu o Mayoch a ich kalendároch pútavé historky, ktoré sú len výplodom ich obrazotvornosti

[16.5.2007, Profit / Ivan Polakovič, Igor Matloň]

V internetovom vyhľadávači Google je na rok 2012 takmer 125 miliónov odkazov. Podstatne viac, ako majú roky, ktoré sú v poradí priamo pred ním i za ním. Ak sa k spomínanému roku pridá slovo katastrofa (iba v anglickej verzii), Google nájde zhruba 1,4 milióna odkazov. Je to približne toľko, koľko má slovenský premiér Robert Fico – a toho sú v súčasnosti plné noviny.

Ľudské dejiny sú okrem udalostí plné symbolov. Boli časy, keď im rozumeli iba takzvaní zasvätenci. Dnes v období vedecko-technického a predovšetkým informačného boomu sa všetko akosi ťažšie zatajuje.

Na druhej strane je veľmi náročné vyznať sa v spleti rozličných informácií a dezinformácií. To sa týka aj roku 2012, o ktorom sa už debatuje nielen za bránami hermeticky uzatvorených rádov či na relatívne anonymnom internete, ale aj pri rozličných spoločenských príležitostiach. Spomínaný rok sa v súčasnosti stáva už pomaly takým populárnym hitom, akým boli donedávna tri šestky – číslo šelmy (diabla) z biblického Zjavenia sv. Jána.

Starejší sa hnevajú

Čo nás teda čaká v roku 2012? Wikipedia pripomína, že športových fanúšikov určite potešia Letné olympijské hry v Londýne a Majstrovstvá Európy vo futbale v Poľsku a na Ukrajine. Česká republika a Poľsko by mali prijať euro za svoju „národnú“ menu. Končí sa ďalšie sedemročné plánovacie obdobie Európskej únie, ale aj platnosť Kjótskeho protokolu.

Okrem niekoľkých volebných maratónov vo vyspelých krajinách a dvoch významných astronomických javov – zatmeniu Slnka a tranzitujúcej Venuše (planéta „prejde“ akoby cez Slnko) – venuje Wikipedia najväčší priestor práve 21. decembru roku 2012.

To je deň, keď sa končí kalendár legendárnych Mayov. Chceli tým naznačiť koniec tohto sveta či iba jeho transformáciu? Ide o mýtus alebo skutočnosť? Teórií je mnoho, konečný výsledok však bude len jeden.

Odborník na mayskú civilizáciu, historik a antropológ Carlos Barrios nie je vôbec nadšený senzáciechtivým výkladom „pozostalosti“ tohto kedysi vyspelého indiánskeho kmeňa.

„Antropológovia navštevujú chrámy, študujú nápisy, ale nečítajú tieto znaky správne. A potom píšu o Mayoch pútavé historky, ktoré sú však len výplodom ich obrazotvornosti... Iní píšu o proroctvách týchto Indiánov a vravia, že podľa nich skončí svet v roku 2012. Dnešní mayskí starejší sa kvôli tomu hnevajú. Svet neskončí. Iba sa zmení. Domorodé kalendáre vedia presne interpretovať iba oni sami, nik iný!“ zdôrazňuje C. Barrios.

Mali svoje kvality

Na osvieženie pamäti je dobré si pripomenúť, že Mayovia po sebe v strednej Amerike zanechali kultúrne dedičstvo, zahŕňajúce tisícky pyramíd, chrámov a observatórií, ale najmä kalendáre, pri ktorých preukázali veľkú astronomickú presnosť. Ich chápanie času, ročných období a cyklov bolo veľmi dômyselné.

Traduje sa dokonca legenda, že Mayovia presne predpovedali „návrat významného predka“, ktorý priletí ako motýľ. Išlo o 21. apríl 1519. To je deň, keď k brehom dnešného Mexika priplávalo jedenásť lodí, ktoré viedol Hernando Cortés. Keď sa španielske plavidlá blížili k pobrežiu, domorodci ich očakávali a pozorovali, ako sa pohybujú. Vlajúce plachty lodí im skutočne pripomínali „motýlie krídla letiace nad hladinou oceánu“.

O čo teda ide?

Čo je podľa C. Barriosa podstatou tajomného mayského kalendára? Zmeny, ako vraví, prebiehajú už od 16. augusta 1987. Je to deň, ktorý nazývajú domorodí obyvatelia Počiatkom harmonického zblíženia.

„Odvtedy až dodnes,“ pokračuje, „sme prežili dobu, v ktorej pomaly, ale neúprosne zaniká pravá ruka materialistického sveta. Dnes sme na vrchole éry, po ktorej nastane poriadok a ľudia budú žiť v harmónii s matkou Zemou. V súčasnosti už nežijeme vo svete Štvrtého slnka, ale do sveta Piateho slnka sme ešte nedospeli.“

Pokračuje, že tento prechod bude sprevádzaný globálnou konvergenciou, deštrukciou prostredia, sociálnym chaosom, vojnou a postupnými zmenami Zeme. Bude to zmena, ktorá zmení všetko. Mayskí „strážcovia dní“ sa na 21. december 2012 pozerajú ako na dátum znovuzrodenia, na začiatok sveta takzvaného Piateho slnka.

Pri svojom východe 21. decembra 2012 Slnko po 26-tisíc rokoch opäť vyjde v konjunkcii priesečníka Mliečnej dráhy a roviny ekliptiky, čo sa na oblohe charakterizuje veľkým krížom z hviezd a planét. C. Barrios však hovorí, že pokiaľ ľudia na Zemi dokážu do tohto dátumu vyvolať priaznivý stav a pritom priveľmi nezničia Zem, pozdvihnú sa spolu s ňou na novú, vyššiu úroveň. „Ľudstvo pretrvá, ale bude iné. Hmotné hodnoty sa zmenia a potom budeme mať príležitosť stať sa ľudskejšími,“ vysvetľuje antropológ.

Nie sú v tom iba Indiáni

Mimochodom, zhruba 26-tisícové ročné cykly nie sú len výsadou Mayov. Podľa astrologických teórií spôsobuje precesia (dlhodobý periodický pohyb zemskej osi okolo pólu ekliptiky) posun jarného bodu jednotlivými znameniami zvieratníka. Ukončený okruh, teda vystriedanie všetkých dvanástich znamení zverokruhu, sa deje raz za 25 920 rokov. Je to takzvaný platónsky rok. Znamená to, že Zem ostáva v jednom znamení približne 2 160 rokov. Jeho charakteristiku ovplyvňuje dané znamenie.

Dejiny sa takto delia do ucelených období, pričom pohyb jarného bodu je vzhľadom na zaužívanú následnosť znamení spätný. V súčasnosti podľa astrológov prebieha zmena z veku Rýb do veku Vodnára. Niektorí autori to nazývajú aj prechodom z veku utrpenia do veku poznania.

Aj alchymisti starovekého Egypta a stredovekej Európy vedeli, že čas prebieha vo veľkých predĺžených cykloch (každý cyklus má 25 920 rokov a delí sa na štyri kvadranty, každý zhruba po 6 500 rokov) a že každá súčasť cyklu má istú „kvalitu“. Tá utvára a formuje svet. Keď sa časový cyklus mení, menia sa aj udalosti na Zemi.

Podľa mytológie hinduistického systému júg sa život a čas na tejto planéte uskutočňuje v štyroch vekoch. V tomto hinduistickom systéme je však v každej juge nekonečný rad menších cyklov. Posledný cyklus nazývajú Kali juga alebo Železný vek. To je vek, v ktorom sa práve nachádzame a ktorý sa končí

Na 350 rokov starom Hendayskom kríži v chrámovej záhrade vo Francúzsku je výslovne znázornené, že čoskoro (21. decembra 2012) dosiahneme koniec Železného veku. Zdá sa, že tento kríž je symbolická štruktúra vysvetľujúca učenie o časových cykloch. Kríž v Hendaye popisuje zmeny, ktoré sa udejú v našej dobe. Hovorí o konci súčasného Železného a o vytvorení nadchádzajúceho Zlatého veku. Veľkolepé kozmické hodiny na oblohe sa vraj teraz menia. Vstúpime do kvadrantu Vodnára.

Podľa toho, čo vidieť na kríži v Hendaye, budú mať zmeny dramatický vplyv na ľudskú rasu a na planétu Zem. A budú očividne prelomové. Nastane koniec tohto času, tohto veku, veľká premena ľudstva. Naznačujú, že rok 2012 bude nultým bodom, červovou dierou v centre hypersféry. Zdá sa, že našu hypersféru reguluje periodické vyrovnanie galaktického centra so Slnkom. To takisto zodpovedá štyrom fixovaným znameniam zverokruhu (Škorpión, Vodnár, Býk, Lev) a vysvetľuje aj to, prečo sa kresťanská tradícia hotoví na koniec sveta.

V Zjavení sv. Jána sa totiž hovorí o anjelovi so štyrmi tvárami – leva, býka, človeka (anjela) a orla (v starších dobách reprezentoval súhvezdie Škorpióna práve orol).

Je zaujímavé, že aj režisér Stanley Kubrick sa nám vo svojom majstrovskom filme 2001: Vesmírna odysea pokúša povedať o konci štvrtého veku. Hviezdne dieťa prechádza na konci filmu hviezdnou bránou čierneho monolitu a vracia sa späť na Zem, aby tam vytvorilo nový svet alebo teda nový vek.

Peruánski šamani zasa hovoria, že teraz vstupujeme do „Pača kuti“, čo znamená doslova „svet hore nohami“. Tvrdia, že sa to stane v roku 2012. Šamani žijúci vysoko v Andách schádzajú v súčasnosti dolu, aby oznámili, že čoskoro sa na Zemi vynorí nový druh ľudskej bytosti. Nazývajú ju „žiariaci človek“.

Čo hovorí Biblia?

Rok 2012 je údajne odvoditeľný aj na základe rôznych výkladov udalostí uvedených v Biblii. Hneď na začiatku však treba povedať, že Biblia (konkrétne Ježiš) zdôrazňuje skutočnosť, že „o tom dni a hodine nevie nikto, ani nebeskí anjeli, ani Syn, iba Otec“. Niektorí „experti“ na Bibliu však hovoria, že tento dátum sa dá vyrátať – síce veľmi rozsiahlymi výpočtami – ale v podstate celkom presne.

Pomocou výpočtu dĺžky siedmeho stvoriteľského dňa (podľa nich je to sedemtisíc rokov) a dátumu stvorenia Adama, ktorý im vychádza na rok 4026 pred n. l., jeho pravdepodobného veku, keď bol vyhnaný z raja (vraj 30 rokov), ako aj ďalších odkazov na biblickú literatúru (Zjavenie sv. Jána, kapitola 11, verše 3 a 7), im koniec veľkého súženia vychádza okolo roku 2012 ± 1. Pri týchto výpočtoch však pracujú s toľkými nedôveryhodnými údajmi, že o pravdivosti ich tvrdení sa dá s úspechom pochybovať.

Podľa vyjadrení ľudí, ktorí hovorili s budhistickými mníchmi, svetové mocnosti sa momentálne nachádzajú na ceste k vlastnej skaze. Ale jedným dychom dodávajú, že k tomu napokon nedôjde. Až do roku 2012 budú svetové veľmoci neustále roznecovať regionálne vojny. Ale okolo roku 2010 sa v svetovej politike „čosi stane“. A svetové veľmoci si budú hroziť úplným vyhladením.

Po roku 2010 sa svet veľmi spolarizuje a bude sa pripravovať na finálny súdny deň. V roku 2012 sa svet začne noriť do totálnej a ničivej atómovej vojny. Ale podľa budhistických mníchov sa práve v tejto chvíli udeje niečo veľmi pozoruhodné. Škoda len, že svojim spolubesedníkom neprezradili, čo to bude. Podľa niektorých počítačových expertov spolupracujúcich so skupinou geofyzikov a astrofyzikov Zem, ako aj Slnko prejdú v roku 2012 procesom magnetického prepólovania. Naposledy k nemu prišlo pred miliónmi rokov, keď zo zemského povrchu zmizli dinosaury. Čo nám tým chceli naznačiť, je očividné. Máme sa pripraviť na katastrofu.

Astrológovia zasa tvrdia, že tranzit Venuše 8. júla 2004 je jasne astronomickou udalosťou roka. Ale môže byť oveľa, oveľa dôležitejšou udalosťou. Tranzit Venuše vždy predchádzal veľkým zlomom v ľudskom vedomí a hral veľmi dôležitú úlohu v mayskom kalendári. Je tiež kľúčovým bodom vo védskej tradícii. Podľa indického avatara (prevtelenie Boha) Sri Kalki Bhagavana tranzit Venuše v roku 2004 bude momentálnym bodom začatia Zlatého veku, procesu, ktorý sa uzavrie pri ďalšom tranzite Venuše 6. júna 2012.

Človek ako kozmos

Iné teórie o prelome sveta v roku 2012 hovoria, že to, čo príde, bude odrazom vnútorného života a chcenia človeka. Tvrdia, že to, čo sa deje vo vonkajšom svete, nie je odlišné od toho, čo sa deje v ľudskom vnútri. Vychádzajú z nápisu starovekého Herma Trismegista (údajne zakladateľa hermetických učení) na takzvanej Smaragdovej doske: „To, čo je hore, je ako to, čo je dole.“

Medzi vonkajškom a vnútrom neexistuje žiaden rozdiel. Človek je v skutočnosti vesmírom. Svet nie je iný, než je jednotlivec. Ľudia sú plne zodpovední za stav sveta. Za každú prebiehajúcu vojnu je zodpovedný každý človek: prejavom svojich vlastností, myslením, konaním, predsudkami či ideálmi. Teda vplyvom takzvaného kolektívneho vedomia. A iba keď bude všetkým ľuďom úplne jasné (nielen rozumovo, ale tak skutočne, ako je zrejmý hlad či bolesť), že spolu zodpovedajú za súčasný chaos a útrapy okolo seba a že k nim svojím každodenným životom prispievajú ako príslušníci ľudského spoločenstva, až potom budú konať tak, aby odstránili zo sveta zlo. A rok 2012 je prelomom v tom, že sa prelomí v človeku buď dobro, alebo zlo, a to bude znamenať buď novú éru v histórii človeka – onen Zlatý vek, alebo postupujúcu skazu a zánik ľudstva.

 

-Profit / Ivan Polakovič, Igor Matloň-

http://profit.etrend.sk/ludia-a-udalosti/rok-2012-mytus-ci-realita/100974.html

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

generálna facka ľudstvu

(alexander, 20. 11. 2010 9:57)

nepoučiteľné ľudstvo ako "pán sveta" dostane príučku za svoje konanie.

To bude jazda!

(Slavo, 12. 7. 2010 8:19)

Pripravte sa ovečky, ideme z kopca... :)

darčeky móžem, čiernu díru též

(skunq, 24. 11. 2009 21:54)

To bude jaký dátum??Aj darčeky skorej, aj čérna díra bude. To bude šábes!

Raz TO pride ..21.12.2012

(Elizabeth, 20. 11. 2009 18:16)

OMG.. sa zobud!! jake zvery ? jaky ludia ?? aj tak tam ta cierna diery je .. to uz zistili aj v NASA... jednoducho.. ale pozitivum je ze v roku 2012 mozno dostaneme darceky skorej ..

skôr toto, ako hento

(skunq, 15. 10. 2009 21:48)

Keby sa mi chcelo vec naštudovávať, určite by som skôr súhlasil s týmto, ako s tými videami pre sprostých v tom druhom článku o 2012. Takže podtrženo a sečteno-pred vianocami 2012 sa rozhodne, či sme stále zvieratá, alebo niečo viac. Zatiaľ to vyzerá v prospech zvierat. Takže ludé uvedomte sa, alebo sa požerte. To je výzva, čó?