Choď na obsah Choď na menu
 


Pokus o Veľký tresk prerušili kvôli poruche

30. 3. 2010

Pokus o Veľký tresk prerušili kvôli poruche

Technické problémy dnes oddialili plánované vysokoenergetické kolízie častíc vo Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC) v  európskom výskumnom centre vo Švajčiarsku. Kolízie s  bezprecedentne vysokými energiami majú roztrieštiť častice na ešte menšie fragmenty než doteraz. Vedci dúfajú, že tak získajú nové poznatky o počiatkoch a vesmíru a charaktere záhadnej tmavej hmoty.

dnes 10:58 – ŽENEVA

Plánovaný experiment sa dnes začne s minimálne niekoľkohodinovým oneskorením, čo  zapríčinili komplikácie s výpadkom protónových lúčov. "Je to veľmi zložitý prístroj, takže raz sme dole a raz hore," komentoval člen vedeckého tímu Michael Barnett. V kontrolnej sále LHC sa nachádzajú aj kamery, verejnosť má preto prostredníctvom webovej stránky http://webcast.cern.ch/lhcfirstphysics/ možnosť priamo sledovať, ako experiment napreduje.

Pri pokuse má ísť o kolízie dvoch zväzkov protónov s energiou 3,5 teraelektrónvoltov (TeV), ktorých cieľom je okrem iného objaviť dlho hľadanú časticu zvanú Higgsov bozón. Škótsky fyzik Peter Higgs sa o ňom pred troma desaťročiami domnieval, že by mohol vysvetliť, ako sa hmota spojila a vytvorila tak vesmír so všetkým, čo v ňom existuje. Informáciu zverejnili webové stránky news.bbc.co.uk a abc.es.

Veľký tresk (angl.  Big Bang) je vedecká teória kozmológie, ktorá opisuje raný vývoj a tvar vesmíru. Nosnou myšlienkou je, že všeobecná teória relativity môže byť skombinovaná s pozorovaniami galaxií vzďaľujúcich sa od seba, čím sa dá odvodiť stav vesmíru  v minulosti alebo aj v budúcnosti. Prirodzeným následkom Veľkého tresku je, že vesmír mal v minulosti vyššiu teplotu a hustotu. Termín „Veľký tresk“ sa v užšom zmysle používa na označenie časového bodu, kedy sa začalo pozorované rozpínanie vesmíru, v širšom zmysle na označenie prevládajúcej kozmologickej paradigmy, vysvetľujúcej vznik a vývin vesmíru.                                                              

                                                                                                                                                                                                                          sk.wikipedia.org
zdroj:
www.azet.sk
 

Náhľad fotografií zo zložky urýchľovač

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

web

(DrakoWeb, 18. 7. 2011 1:51)

Predávam subdomeny. Môžeš mať priestor aký chceš od 10GB do neobmedzený. Platíš iba raz a stránku máš doživotne. a Ceny sú celkom v pohode. Alebo ak by si chcel tak ti môžem urobiť stránku. Viac info máš na www.drakoweb.net a na cene sa môžeme dohodnúť.

náhoda ?

(0000, 29. 6. 2010 9:36)

že po úspešných pokusoch , kedy sa podarilo niekoľko tisíc zrážok mikročastíc, sa začali v Európe výbuchy sopiek, katastrofálne záplavy ?