Choď na obsah Choď na menu
 


Nehoda v CERNe

31. 10. 2008


Ženeva – 16.10.2008.  LHC nezvláda zaťaženie. Počas testov v sektore 3-4 sa zistil únik hélia. Analýza incidentu zo dňa 19.10.2008 stručne popísala sled udalostí takto: Hélium je hlavná zložka magnetov na znižovanie teploty tzv. hasenie.  Behom jednej sekundy v elektrickom oblúku vznikol preraz kabíny čo viedlo k úniku hélia do vákua kryostatickej kabíny. V tretej a štvrtej sekunde sa zničil aj nosník vákua a začal rozkladať izoláciu vákua. (Podrobnejší výklad incidentu nájdete na www.cern.ch.).

 

Obrázok

Vyšetrovanie ukázalo, že chybné elektrické spojenie medzi dvoma magnetmi (v červenom) bolo príčinou incidentu v odvetví 3-4 v LHC

          CERN ešte nie v plnom zaťažení má prvé väčšie problémy. Únik hélia a rozkladanie izolácie. Pre začiatok nám to úplne stačí. Chyba sa opraví LHC sa spustí nanovo, vytvorí sa čierna diera a... Tvrdia, že hneď zanikne. Čo keď nie? Budú vedieť ju ovládnuť? Ochrániť všetko okolo a iba ju skúmať? Ako sa im to asi podarí? Ale ako je možné že majú problém udržať hélium izolované od ostatných objektov a pritom hélium je skladovateľné na rozdiel od Čiernej diery. Nebudú ho vedieť udržať a začne sa rozpínať. Héliu to trvalo pár sekúnd. Koľko to bude trvať jej? Kto ju potom zastaví? Naozaj je CERN taký bezpečný ako to o sebe tvrdia?

 

 

-mfk-

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Black Hole

(BH, 1. 2. 2012 22:45)

Blbost, na ciernu dieru potr. taku energiu, ze nepostaci ani Teslova cievka ci HARP ako cela zemegula ... to smiesne magneticke pole magnetov moze akurat tak pritahnut tych trapnych CERN pavedcov , nieto este uchovat ci udrzat castice ktore pri zrazke zneviditelnia (transdimenzionalny fazovy posun).

uff...

(orioninc, 7. 2. 2010 0:26)

jeden z najhorších reportov, aký som kedy čítal :D