Choď na obsah Choď na menu
 


Keď sa Amerika rozpadne, bude to veľký krik

20. 1. 2009

Americká ekonomická kríza môže viesť k občianskej vojne a rozdeleniu USA na dve časti. Igor Panarin, doktor politických vied, dekan oddelenia zahraničných vecí na Diplomatickej akadémii ruského ministerstva zahraničia podal túto predpoveď pred rokom.  V tom čase vyzerala nepravdepodobné, dnes je však situácia iná.

V  interview s novinami Izvestija Panarin diskutuje na tému prečo sa Spojené štáty rozhodli pre monetárnu reformu, pre koho pracuje Obama a prečo je pre Rusko lepšie byť s Čínou priateľ.

Otázka: Pán Panarin, odkiaľ prišla myšlienka rozpadu USA už v roku 1998, keď krajina prosperovala a bola nespochybniteľným svetovým vodcom?
Panarin: V septembri 1998 na medzinárodnej konferencii v Rakúsku pod názvom Informačná vojna. Tam som prezentoval svoj analytický výskum. 150 zo 400 účastníkov bolo z USA. Keď som hovoril o rozdelení Ameriky, v obecenstve sa ozývali rozhorčené pokriky. Dôvod bol však opodstatnený. Vtedy bol zrejmé, že financie a ekonomika budú pre USA najničivejšou silou. Dolár nebol zabezpečený ničím. Dlh krajiny rapídne rástol  napriek tomu, že na začiatku 80-tych rokov takmer neexistoval. V roku 1998, v čase mojej predpovede dosiahol 2 bilióny dolárov. Dnes je to viac ako 11 biliónov. Je to pyramída, ktorá je odsúdená na spadnutie.

Spadne celá americká ekonomika?
Panarin: Pád sa deje práve teraz. Kvôli finančnej kríze zanikli tri z piatich najstarších a najväčších amerických bánk na Wall street. Ich straty sú najväčšie v dejinách. Hovoríme o výmene celého regulačného systému na svete. Amerika už nebude svetovým regulátorom.

Ktoré krajiny ju nahradia?
Panarin: Dve krajiny majú takéto ambície. Čína má najväčšie dolárové rezervy a Rusko, ako krajina, ktorá by mohla hrať úlohu regulátora v eurázijskom priestore.  Dosť pozoruhodná udalosť sa stala na stretnutí G20. Účastníci predložili novú architektúru medzinárodných vzťahov, kde kľúčová úloha by patrila MMF (Medzinárodnému menovému fondu). MMF však potrebuje peniaze. A tak účastníci oslovili Čínu a Japonsko. Čínske rezervy zlata predstavujú viac ako 2 bilióny dolárov. Čína je  najväčším  veriteľom USA. Mimochodom nie je náhoda, že pán Hu Jintao sa na summite stretol s ruským prezidentom a britským premiérom. Sú plány, aby ďalšie stretnutie G20 bolo v Anglicku. Vízia Ruska, ktoré predkladá základné princípy rekonštrukcie medzinárodného finančného systému je v súlade s čínskym reformným procesom.

O svetových vodcoch vieme dosť. Vráťme sa však k USA. Na základe čoho sa domnievate, že rozdelenie USA je možné?
Panarin: Je na ti niekoľko dôvodov. Po prvé, zvýšia sa finančné problémy USA. Milióny občanov už stratili svoje úspory. Ceny a nezamestnanosť neustále rastie. General Motors a Ford sú na pokraji kolapsu, čo znamená, že celé mestá budú nezamestnané. Guvernéri požadujú peniaze od federálnej vlády. Rastú sťažnosti,  doposiaľ boli aj vďaka prezidentským voľbám držané na uzde  a najmä nádeji, že Obama urobí zázrak. Avšak do jari bude zrejmé, že zázraky sa nedejú.
Druhým faktorom je zraniteľnosť amerického politického mechanizmu. Neexistuje jednotná legislatíva na celom území krajiny. Nie sú tam dokonca ani jednotné cestné pravidlá. Kostra, ktorá drží USA pokope je krehká. Armáda v Iraku sa do veľkej miery skladá z amerických ne-občanov. Bojujú, lebo im sľúbili americké občianstvo. Armáda ako taviaci kotol prestala spĺňať konsolidačnú funkciu pre americký štát. Nakoniec pre časy krízy je typické aj rozdelenie elít.

Ako bude krajina rozdelená? Mexiko je zjavne na juhu. Čo ešte?
Panarin: Existuje spolu 6 častí. Prvá je pacifické pobrežie USA.  Ako príklad uvediem: 53% populácie San Francisca je čínska. Guvernérom štátu Washington bol etnický Číňan, hlavné mesto Seattle je nazývané bránou čínskej emigrácie do USA. Je zrejmé, že pobrežie Pacifiku je postupne ovplyvňované Čínou. Druhá časť na juhu je jednoznačne mexická. V niektorých oblastiach  sa španielčina stala oficiálnym jazykom. Potom je tu Texas, ktorý bojuje za nezávislosť. Pobrežie Atlantiku má úplne inú mentalitu a etnické zloženie. Môže byť tiež rozdelené na dve časti. Tým nám ostanú dve centrálne časti v strede. Dovoľte mi pripomenúť, že v piatich vnútrozemských štátoch Indiáni vyhlásili samostatnosť. Považovalo sa to za vtip, akúsi politické šou. Fakty sú však rovnaké. Kanada má silný vplyv na sever. Rusko môže mimochodom požadovať navrátenie Aljašky, keďže bola len prenajatá...

Čo sa teda stane s dolárom?
Pirin: V roku 2006 sa utvorila tajná vláda medzi Kanadou, Mexikom a USA za účelom zavedenia amera ako novej meny. To zrejme nahradí dolár. Zároveň budú stodolárové bankovky, ktoré zaplavili svet jednoducho zmrazené. Ako výhovorka sa môže použiť tvrdenie, že teroristi vyrobili falošné bankovky a je potrebné ich skontrolovať.

Mohli by ste nám povedať o rozdelené elít? Sú to demokrati a republikáni?
Pirin: Nie, tak to nie je.
V americkej vláde existujú dve skupiny. Prvých môžeme nazvať globalistami alebo aj trockistami. Leon Trockij naformuloval ich myšlienky už v minulosti: nie je to Rusko, čo potrebujeme, ale svetová revolúcia. Sovietske Rusko považovali len ako základňu na kontrolu sveta. Druhá skupina sú štatisti, ktorí si želajú prosperitu svojej krajiny. Zástupcovia týchto dvoch skupín sa nachádzajú ako v republikánskej, tak aj v demokratickej strane.

Kto riadi tieto dve skupiny?
Pirin: Kľúčové osoby globalistov sú Riceová a Dick Cheney. Kľúčovými osobami štatistov sú Robert Gates, Michael Heyden, riaditeľ CIA a admirál Mike McConnel. Globalisti predstavujú najmä finančnú elitu a štatisti armádne zložky, špeciálne služby a armádne a výrobné komplexy. Nedávna sa udiala otvorená konfrontácia medzi týmito skupinami. V decembri minulého roka štatisti predniesli správu, ktorá úplne poprela existenciu iránskeho nukleárneho programu. Priamo protirečila s uzávermi Sondoleezy Riceovej a Dicka Cheneyho. Druhá dôležitá udalosť sa stala na zasadnutí amerického kongresu ohľadom kaukazskej vojny. Globalisti zastupovaní Riceovou trvali na tom, že Rusko začalo vojnu a malo by za to byť potrestané. Gruzínsko bolo projektom Riceovej. Zástupcovia tajných služieb však priniesli úplne iné tvrdenia a to, že vojnu vyvolalo Gruzínsko. Medzi vrcholnými politickými figúrami vidíme otvorenú konfrontáciu.

A kto je v Obamovej spoločnosti?
Pirin: Štatisti na čele s Gatesom dovolili Obamovi vyhrať. Požadujú za to zmeny celkovej línie. V tejto súvislosti je veľmi zaujímavé, že Gates, ako republikán, sa považuje za najdôležitejšieho kandidáta na buď na existujúcom poste ministra obrany alebo ministra  zahraničia. Toto je vplyv štatistov na prezidenta. Mimochodom prvým rokovaním, ktoré Obama mal bolo v kruhu amerických tajných služieb.

Čo znamená víťazstvo štatistov pre Rusko?
Pirin: Je to pre nás dosť dobrá šanca. Boli na našej strane v konflikte na Kaukaze. Pri Medvedevovej návšteve USA sa Kaukaz nespomínal.  Atmosféra vo Washingtone bola priateľská a pokojná.

Čo by malo Rusko robiť aby sa vyhlo šokom z možného ekonomického kolapsu USA?
Pirin: Malo by zaviesť rubeľ ako regionálnu menu. Malo by sformovať účinnú ropnú burzu, na ktorej by sa ropa predávala za ruble. Pred niekoľkými dňami bola podpísaná dohoda medzi Ruskom a Bieloruskom ohľadom platieb za ropu a plyn v rubľoch. To je začiatok ustanovenia rubľa ako regionálnej meny. Našu menu už dostávame z Kazachstanu a za elektrinu aj z Bieloruska. Je na nás, aby sme urobili čo najväčší počet zmlúv v rubľoch v roku 2009. Takýmto spôsobom sa Rusko bude môcť vyhnúť svetovej kríze. Musíme preťať laná, ktoré nás spájajú s finančným Titanicom, ktorý sa podľa môjho názoru, v blízkej budúcnosti  potopí.

 


Igor N. Panarin je doktorom politických vied, profesorom Diplomatickej akadémie ruského ministerstva zahraničia a autorom deviatich kníh
Professor Igor Panarin: When America fell to pieces the shouting was outrageous
http://www.russiatoday.com/features/news/33836
časť video rozhovoru: http://www.russiatoday.com/guests/video/1839

 

zdroj: http://prop.sk/ked_sa.html

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.