Choď na obsah Choď na menu
 


Slobodomurári

3. 6. 2009

05.04.2009 10:58 - BRATISLAVA Diskusia bola  zrušená pre pribúdajúci počet vulgárnych príspevkov a takých, ktoré neboli k téme. Za pochopenie ďakujeme.
Jedno z najsledovanejších združení na svete. Slobodomurári.  Jední  ich osočujú, že chcú vládnuť (resp. vládnu) svetu, ďalší o nich tvrdia, že sú filantropi, ktorí pomáhajú  tým, ktorým sa nedostalo toľko šťastia, aby mali všetkého dostatok. Od 21. marca majú slobodomurári na Slovensku oficiálne Veľkú Lóžu Slovenska. 
"Po roku fungovania vo forme distriktnej Veľkej lóže Slovenska (VLS) tak slovenské slobodomurárstvo vstupuje do novej etapy. Je to významná historická udalosť, nakoľko slobodomurárstvo a vznik lóží je pre štáty indikátorom rozvoja humanizmu, tolerancie, spolupatričnosti a demokracie. Slovensko sa tak pripája k celosvetovému slobodomurárstvu, keď po prvý krát vo svojej histórii má svoju vlastnú Veľkú Lóžu so svojim Veľmajstrom," hovorí jeden z členov VLS.

Špekulácie, že by slobodomurárom išlo o svetovládu člen VLS odmieta:  "To je absolútny nezmysel. O svetovládu nám nešlo, nejde a ani nepôjde, nemáme ambície ovládnuť ani riadiť svetové dianie. Nemáme k tomu ani filozofické a ani finančné predpoklady. Máme ale snahu dávať svetu pozitívny príklad formou konania našich členov v súlade nielen s písanými, ale aj nepísanými zákonmi, teda etikou a morálkou. V slobodomurárstve sa hovorí o vláde iba v termíne sebevláda, sebapoznanie, práca na sebe, na svojich slabostiach. Každý člen, pracuje na sebe, snaží sa zo seba odovzdať svetu len to najlepšie a najušľachtilejšie, čo sa v ňom nachádza, tak aby bol svet po jeho odchode krajší, lepší a ušľachtilejší. Každý slobodomurár prisahá na bibliu, prípadne na tóru alebo korán, či iné posvätné hinduistické, alebo budhistické texty ak prináleží k inému náboženstvu, že sa nikdy nezúčastní žiadnej politickej aktivity, ktorá by narúšala štátne zriadenie a nebude nikdy organizovať žiadnu protištátnu aktivitu. Rovnaké heslá obsahuje aj naša ústava. Takže tí, čo by sa chceli podieľať na svetovláde si musia nájsť inú organizáciu, od nás by odišli nespokojní a nenaplnení."


Uznáva však určité tajomno okolo tohto spoločenstva. "Faktom ale zostáva, že sme organizáciu navonok neznámou a s prísnymi výberovými kritériami na našich členov. Tieto kritéria ale platia výhradne na charakter a morálne vlastnosti jedinca, nie na jeho materiálne pozadie. Je známe, že čokoľvek tajné a neverejné tvorí predmet záujmu nezasvätených jedincov, ktorí, kvôli nedostatku objektívnych informácií majú snahu podliehať fámam, polopravdám alebo rovno vymysleným konšpiratívnym teóriám. Neznámo, tajomno a mystika vždy priťahovali a priťahujú ľudí. Toto je zrejme aj dôvodom, prečo sa snažia autori niekedy aj nesprávne použiť úrivky, či fragmenty s náznakom slobodomurárstva."

Mimoriadnej medzinárodnej slávnosti vzniku VLS sa zúčastnilo vyše 230 slobodomurárov z 21 krajín. Slovensko zároveň vyplnilo prázdne miesto na slobodomurárskej mape, nakoľko bolo poslednou krajinou EU, ktorá nemala samostatnú Veľkú Lóžu. "Vznik  Veľkej lóže Slovenska vnímame ako historický medzník, keď tri na Slovensku pracujúce lóže boli zjednotené pod jednou strechou. Týmto okamihom sme dosiahli určitý stupeň vývoja a veríme, že bude čoskoro vidieť výsledky našej práce. Práce každého jednotlivého člena na sebe, tak aby naše spoločné konanie prinieslo Slovensku to najlepšie. Snažíme sa ísť príkladom všetkým ľuďom, ktorých stretneme, príkladom v kultivovanosti prejavu, harmónii, tolerancii a našim konaním, hovorením aj myslením. Nevystupujeme verejne, ale máme právo aj povinnosť informovať verejnosť o tom, že existujeme.  Pri príležitosti vzniku Veľkej lóže Slovenska boli vydané i poštové známky, ktoré dňa 21. marca 2009 mohli byť označené i príležitostnou pečiatkou  - VLS," dodáva člen VLS.

Slovenské slobodomurárstvo zjednotené vo VLS chce pokračovať v práci, ktorá sa začala v roku 1868 a bola prerušená v roku 1938 vznikom Slovenského štátu a nástupom fašizmu, po roku 1945 zas nástupom komunizmu.


Známymi slobodomurármi boli George Washington, Benjamin Franklin, Voltaire, Montesquieu,  Diderot, Garibaldi, Goethe, Liszt, Mozart, Haydn, Isaac Newton... teda ľudia, ktorí v danej dobe patrili k elite, mali do značnej miery vplyv. To môže evokovať, že ide o elitársky spolok vplyvných ľudí. Pravdivosť tohto potvrdzuje aj člen VLS: "Áno, väčšina vami uvedených mien boli členmi bratstva. Ako v minulosti, tak aj dnes sú medzi členmi lóží i vplyvní a majetní muži. Tak isto neskrývame, že slobodní murári predstavujú istý druh spoločenskej elity, avšak nie elitu meranú výškou konta alebo majetku, ale elitu ducha, meranú veľkosťou ich morálnych hodnôt, charakteru a talentu. Mozart napísal nesmrteľnú hudbu, ale zomrel ako žobrák. Jeho príklad snáď najlepšie ilustruje, že naše ponímanie elity nie je merané peňažnými jednotkami. Slobodomurári si ctia čestnosť, priamosť, úprimnosť, spravodlivosť. Výsledkom je, že ak Vám niečo sľúbi brat slobodomurár, môžete sa na jeho sľub spoľahnúť, určite ho splní a stačí Vám jeho slovo. Rozvíjanie cností a kultivácia charakteru patria medzi naše cenné úlohy, ktorým sa dobrovoľne a s chuťou venujeme.  Zo slovenských slobodných murárov známych z 30. a 40. rokoch minulého storočia by sme radi uviedli osobnosti ako Vavro Šrobár, Ján Jesenský, Imrich Karvaš, Rudolf Manderla, Emil Stodola, Vladimír Fajnor. V porovnaní s počtom členom bratislavských lóží sa však jedná iba o malý zlomok členov."

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

dv dgf v

(bdfbfvf, 4. 3. 2012 14:40)

vfdvd

ako sa stať členom

(Manuel, 30. 10. 2011 17:09)

Ako sa môže stať človek členom? Napíšte mi prosím na matylko@szm.sk

diabol sa aj slamky drži

(somar somarsky, 12. 1. 2011 18:33)

božie mlyny melu pmalšie ale spravodlivo

pre juraj.c

(sloboda, 10. 11. 2009 19:29)

juraj choď na www.humanizmus.sk a napíš mail

slobodnych murarov

(juraj.c, 6. 9. 2009 19:38)

Obdivujem ich a chcel by som sa stat ich čestnym členom.